מרקיד
  • אגדתי
משה תלם *

     משה תלם המתגורר במושב רישפון בשרון, התחנך על ברכיה של ההתיישבות העובדת. עוד בילדותו, במקביל לחינוכו החקלאי, התפתחה אצלו חיבה מיוחדת לריקודי העם - חיבה שהתפתחה והתעצמה עם השנים.

     תחילת דרכו של משה, כרבים אחרים, בהשתתפות פעילה בחוגים לריקודי עם. לאחר השירות הצבאי בנח"ל המוצנח, שם הגשים את ערכי ההתיישבות העובדת, עבר הכשרה מתאימה והפך למדריך מוסמך לריקודי עם. בד בבד עם העיסוק בריקודי עם פיתח משה משק חקלאי לתפארת במושב רישפון.

     במשך כשלושה עשורים הדריך משה חוגים לריקודי עם באוניברסיטאות תל אביב ובר אילן. חוגים אלה הפכו לשם דבר בקרב ציבור הרוקדים בישראל ומשכו אליהם חובבי ריקוד רבים מכל הארץ והעולם.

     משה מדריך ומחנך בסמינרים בחו"ל במסגרתם הוא מביא את קסמם של ריקודי העם הישראליים לאלפי משתתפים נלהבים מכל הדתות והעמים. במובן זה משמש משה כשגריר של מדינת ישראל והפולקלור הייחודי לה, בכל מקום אליו הוא מגיע, החל מניו-זילנד, דרך אוסטרליה, רוסיה וחבר העמים, אירופה, קנדה, ארה"ב ודרום אמריקה.

     במשך שנים רבות, פעמיים בשנה, ארגן משה מרתון ריקודי עם בקיסריה שהיה הראשון מסוגו בישראל.  המרתון לווה לכל אורך השנים בתזמורת חיה של נגנים. את המרתון יזם משה על-מנת לשמר את ריקודי העם הראשונים והוותיקים.

     גם ביצירת כוריאוגרפיות וריקודי עם התגלה כשרונו, למין ריקודו הראשון, "לך ירושלים" (1966), דרך "לי זמרי מולדת" ו"דבקה כרמיאל" (חובר לקראת הפסטיבל הראשון בכרמיאל ב-1988) ועוד רבים וטובים.

עבור לתוכן העמוד